ROAR (Russian Oppositional Arts Review, przegląd rosyjskiej kultury opozycyjnej), który ukazuje się raz na dwa miesiące od 24 kwietnia 2022 roku, powołany został, by zaproponować czytelnikowi artefakty współczesnej kultury rosyjskojęzycznej – od wierszy po partytury, od artykułów po teksty prozatorskie, od obiektów web designe’u po reprodukcje, graffiti i wideo, przeciwstawiające się oficjalnej kulturze – lojalnej, służalczej, w swej skrajnej formie łączącej się z otwartą propagandą, obsługującej zbrodnicze rosyjskie władze. W żadnym wypadku nie stanowimy jedynej platformy wypowiedzi opozycyjnych rosyjskojęzycznych autorów – dzięki tym, którzy powierzą nam swoje prace, chcemy jednak stać się jednym z takich miejsc.

ROAR nie ma stałej makiety redakcyjnej – każdy numer zbiera wokół nowe koncepcje, które redakcja uważa za szczególnie ważne w danej chwili. Całkowicie naturalnym tematem pierwszego wydania RAOR była wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Każdy numer ROAR ukazuje się minimum w dwóch językach: w pełnej wersji rosyjskiej oraz wyboru tekstów w języku angielskim. Poszczególne numery ukazały się także w językach: japońskim, francuskim, włoskim.

Już dziś z niecierpliwością czekamy na chwilę, gdy ROAR będzie można zamknąć na zawsze – na czas, gdy nie trzeba już będzie więcej pewnego segmentu rosyjskiej kultury określać mianem opozycyjnej w stosunku do zbrodniczego rosyjskiego reżimu, bo reżim ten przestanie istnieć. Ale dopóki do tego nie doszło, dopóty będziemy robić wszystko, co w naszych siłach, by ROAR, wydawany wyłącznie dzięki wolontariuszom, wciąż się ukazywał.

Zawsze można się z nami skontaktować, żeby zadać pytania, porozmawiać o współpracy albo zaproponować swoje prace do publikacji: [email protected].

Z poważaniem, redaktorka naczelna projektu Linor Goralik i zespół ROAR.

Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska

Na początek numeru →

© 2022 Roar-Review.com

All Rights Reserved

Legal information

[email protected]